Szkło barmańskie w domu – tych szklanek nie powinno zabraknąć w Twoim barku!

Szkło barmańskie w domu – tych szklanek nie powinno zabraknąć w Twoim barku!

Oprócz butelek z alkoholem w domowym barku nie powinno zabraknąć oczywiście również szklanek do jego podawania. Dlatego postanowiliśmy wymienić podstawowe rodzaje szklanek do podawania trunków. Czym różni się whiskaczówka od lowballa? Czy mojito pije się z highballa, czy collinsa? Zapraszamy do lektury!

Tych szklanek nie może zabraknąć w Twoim barku

Jakie szkło barmańskie warto mieć w swoim barku? Zastanów się nad tym, jaki rodzaj drinków i alkoholi lubisz pić najbardziej i pod tym kątem dobierz zestawy szklanek. Jeżeli mowa o najpopularniejszych szklankach do picia alkoholu to wymienimy je poniżej. W tym miejscu dodamy również, że w barku nie powinno zabraknąć także kieliszków – tak do wina, jak i do wódki. Jeżeli o tych pierwszych mowa, to dzielą się one na dwa, podstawowe rodzaje, czyli kieliszki do białego i kieliszki do czerwonego wina. Dziś jednak chcielibyśmy się skupić na szklankach do mocniejszych alkoholi i drinków, a kieliszki do wina pozostawimy na osobny artykuł.

Highball i collins

Highball to zwężająca się do dołu szklanka o pojemności od 200 do 400 ml. Jej powierzchnia może być gładka lub urozmaicona. W tego rodzaju szkle podaje się drinki takie jak mojito, carpirinha. Z olei collins to szklanka o podobnej pojemności jednak niezwężająca się do dołu – to właśnie w niej najczęściej podaje się cuba libre.

Lowball i whiskaczówka

Lowball to szklanka z wyglądu przypominająca highballa z tą jednak różnicą, że jej pojemność może wynosić 125 do 200 ml. W niej również podaje się drinki, często z przycięta słomką – tego rodzaju szklanki są również często używane do picia whisky, dlatego często określa się je mianem whiskaczówek, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Whiskaczówka to szklanka prosta, o pojemności do 225 ml. Podobnie jak w przypadku highballa i lowballa jej powierzchnia może być gładka lub urozmaicona. Tradycyjnie ze szklanek tych pije się whisky, choć równie często podaje się w nich tonikiem lub drinki na bazie wódki.

Shoty do mocnego alkoholu

Shot to nazwa stosowana dla kieliszków do wódki. Ich pojemność waha się w przedziale od 20 do 100 ml. Z uwagi na małą pojemność, serwuje się w nich przede wszystkim alkohole wysokoprocentowe takie jak wódkę, nalewki czy likiery. Czasem podaje się w nich drinki takie jak na przykład wściekły pies czy kamikadze.

Szkło koktajlowe

Na koniec opowiemy jeszcze o kieliszkach, które sprawdza się najlepiej przy koktajlach. Taki kieliszek nazywa się Copita i jest wykonany zazwyczaj z grubego szkła – zdecydowanie grubszego, niż kieliszki do wina. Średnica takiego kieliszka rozszerza się od góry do części dolnej, by na wysokości 2/3 z powrotem zacząć się stopniowo zwężać. A czy w Waszych barkach znajdują się szklanki wymienione w tym tekście? Jeżeli tak to do dzieła – pora zabierać się za rozlewanie drinków!