Żyj smacznie i zdrowo, czyli mała oaza w Twojej kuchni

Żyj smacznie i zdrowo, czyli mała oaza w Twojej kuchni

O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie prowadzono już liczne dysputy i napisano wiele książek. Powstają na ten temat różnego rodzaju programy, a w internecie znaleźć można tysiące aplikacji, które mają pomóc w kontrolowaniu jakości i kaloryczności spożywanych przez nas produktów. Jednak zdrowa dieta nie musi oznaczać szaleńczych restrykcji. Może wręcz stać się miłym elementem naszego codziennego, kuchennego życia.

Nie tylko na biało

Większość osób, które pracują do późnych godzin wieczornych lub co dzień zrywają się z łóżka skoro świt, nie wyobraża sobie życia bez solidnej dawki kawy. Przesadne ilości kofeiny nie są wskazane, a sam napój może w większej liczbie filiżanek działać drażniąco na żołądek. Biorąc taką możliwość pod uwagę, wiele osób decyduje się na złagodzenie czarnej esencji dodatkiem mleka. Nie każdy jednak zastanawia się, jakie niesie to za sobą konsekwencje.

Mleko jest bardzo kalorycznym dodatkiem. Zdaniem dietetyków napój z zawartością mleka powinno traktować się jako oddzielny posiłek. Zatem jeśli łudzimy się, że jemy trzy posiłki dziennie, a do nich wypijamy pięć filiżanek cappuccino to niestety - rachunek jest prosty. Co więcej, coraz więcej osób odkrywa u siebie przypadłość zwaną nietolerancją laktozy. Jak zatem zmienić swoją małą czarną w przyjemny napój? Dobrym rozwiązaniem są dodatki roślinne, takie jak mleko owsiane. Nie tylko doda ono ciekawego smaku naszej kawie, ale też wzbogaci ją o kolejne składniki odżywcze.

Kawa jedna na milion

Skoro już przy temacie kawy jesteśmy, warto pamiętać, że także jakość zaparzanych w ekspresie ziaren ma znaczenie. O wyższości kawy mielonej nad tą rozpuszczalną nie będziemy się zatrzymywać. Każdy, kto choć w minimalnym stopniu zapoznał się ze składem kawo podobnego napoju w saszetkach wie, że nie jest to w żadnym wypadku dobry wybór. Zawartość konserwantów i wielu innych wątpliwych w swym działaniu substancji mówi sama za siebie. Poza tym w naszym żywieniu chodzi o naturalność produktów, a nie ich substytucja.

Oczywiście, nie każda kawa mielona, z która się spotkamy, jest najwyższej jakości. Przede wszystkim dostępne w marketach mieszanki popularnych marek pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli szukamy pewnego źródła pobudzającej mocy, nic nie zastąpi nam aromatu, jakim obdarzy nas kawa ziarnista Arabica. Zakupując ją w małych salonikach, z pewnością uzyskamy napar najwyższej jakości.

Śniadanie na polanie

Każdy chyba wie, że rośliny jadalne to źródło witamin, minerałów i wielu cennych substancji. Dzięki ich spożywaniu nasz organizm może na lata zachować młodość i zdrowie. Oczywiście, także w przypadku owoców i warzyw sprawdza się zasada "co za dużo, to niezdrowo", dlatego warto zadbać, by wybierać na swoje posiłki najbardziej wartościowe produkty.

Na uwagę zasługuje tu między innymi borówka amerykańska, która od lat cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Można ją uprawiać w przydomowym ogródku, ponieważ krzak borówki amerykańskiej cena nie jest jakoś strasznie wygórowana. Przy odrobinie cierpliwości i zapału, możesz cieszyć się smakiem natury każdego ranka w swojej kuchni.