Przydatne akcesoria kuchenne, czyli co naprawdę warto mieć w kuchni?

Przydatne akcesoria kuchenne, czyli co naprawdę warto mieć w kuchni?

W kwestii dobierania akcesoriów kuchennych i ich przydatności można usłyszeć setki różnych opinii. Prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, jak często, w jaki sposób i co gotujemy. Istotne są też indywidualne preferencje. Istnieją jednak rozwiązania i reguły, których zasadność trudno podważyć. To właśnie je, w ramach inspiracji, przedstawiamy w tym artykule.

Przede wszystkim - porządne naczynia

To, że podstawą w każdej kuchni są solidne garnki i patelnie, dla wielu osób jest zapewne oczywiste. Mimo to, nadal uważamy, że warto jednak o tym wspomnieć. Odpowiednio duży do Twoich potrzeb zestaw naczyń jest jak naprawdę ostry nóż. Na pozór wiele nie zmienia, a w praktyce czyni codzienne gotowanie szybszym, łatwiejszym i wygodniejszym. Dobre naczynia usprawniają przygotowywanie potraw, są łatwiejsze w czyszczeniu, a często pozwalają też oszczędzać energię. Jeśli wyposażasz więc kuchnię lub chcesz znacznie poprawić komfort codziennego gotowania, zacznij właśnie od nich. Kompletując swój idealny zestaw, nie zapomnij także o dobrej jakości naczyniach do zapiekania. Świetnym wyborem będzie na przykład solidna brytfanna Zwieger, której można używać na dowolnej kuchence oraz w piekarniku. Da Ci ona mnóstwo możliwości, nie tylko w kwestii samego zapiekania i pieczenia, ale także przygotowywania różnorodnych dań jednogarnkowych.

Akcesoria do ostrzenia noży

Ostre noże zmieniają wszystko. Nie tylko ułatwiają i przyśpieszają przygotowywanie praktycznie wszystkich potraw, ale pozwalają też zapobiegać skaleczeniom. Dzięki ostrości do krojenia nie musisz przykładać siły, minimalizujesz więc ryzyko ześlizgnięcia się ostrza z krojonych półproduktów. Żaden nóż nie będzie jednak jak brzytwa bez okresowego ostrzenia. To dlatego warto wyposażyć swoją kuchnię o dobrej jakości ostrzałkę, lub, najlepiej, kamienie wodne. Te drugie wymagają w użyciu nieco wprawy, ale pozwalają osiągnąć idealny efekt. Jeśli cenisz sobie efektywność w kuchni i własne bezpieczeństwo, będzie to wybór najlepszy.

Drobiazgi, które wiele zmieniają

Spośród niewielkich i niedrogich akcesoriów kuchennych, które są faktycznie przydatne, wymienić trzeba przede wszystkim silikonowe szpatułki. Są one prawdziwie uniwersalne i trwałe, nie chłoną zapachów, bardzo łatwo jest też utrzymać je w czystości. Można używać ich zarówno do gotowania, jak i przygotowywania wypieków, przy czym w tym drugim są wręcz niezastąpione. Innym wartym uwagi drobiazgiem jest praska do czosnku z wyjmowanym, ułatwiającym czyszczenie sitkiem. Zdecydowanie przydatne akcesoria to także: małe tarki z rączką, minutniki kuchenne, butelki z dozownikiem, których można używać np. do oleju lub oliwy oraz miarki kuchenne. Wszystkie z nich są niepozorne, a znajdują mnóstwo zastosowań i znacznie zmniejszają wysiłek, który trzeba włożyć w codzienne gotowanie.

Mamy nadzieję, że wśród przedstawionych tutaj propozycji udało Ci się znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie, koniecznie zajrzyj do innych artykułów na naszej stronie. Znajdziesz w nich jeszcze więcej porad i ciekawych rozwiązań. Sprawdź!