Na co zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Jakie garnki wybrać – to pytanie, które rodzi się w głowie każdej osoby, chcącej zmienić już stare garnki lub chcącej kupić naczynia do nowego domu czy mieszkania. Odpowiedź jest niezwykle prosta: takie, które spełnią nasze oczekiwania. Zatem wystarczy się zastanowić, co muszą zawierać garnki, aby spełniały nasze kulinarne potrzeby. Czy interesują Cię garnki z antypoślizgowym uchwytem lub takie z nieprzywieralną powierzchnią? Oprócz tego trzeba brać pod uwagę jeszcze inne kwestie – wskazujemy je w poniższym artykule.

Odpowiednia pojemność i kształt garnka

Szukając odpowiedniego garnka, warto zastanowić się, dla ilu osób zazwyczaj gotujesz potrawy. Jeśli gotujesz dla całej rodziny lub nawet dla partnera i siebie to garnek musi mieć odpowiednią pojemność. Znaczenie mają również rodzaje gotowanych posiłków. Jeśli jesteś wielbicielem potraw tzw. jednogarnkowych, wtedy przyda się średni garnek o pojemności 5l. Producent gerlach na przykład oferuje garnki o takiej pojemności. Jeśli natomiast lubisz gotować osobne składniki w kilku naczyniach, wtedy wystarczy zakup małych garnków. Na rynku można zakupić garnki o pojemności od 1 l do nawet 20 l. Mniejsze garnki przydadzą się do podgrzania obiadu, gotowania warzyw, czy niewielkiej ilości makaronu, czy ryżu. W całym roku bywają również okresy szczególnej aktywności kulinarnej – mowa tutaj oczywiście o Świętach Bożego Narodzenia. W tym wyjątkowych okresie zazwyczaj kuchnie pękają w szwach od ilości przygotowanego jedzenia. Jeśli jesteś osobą gotującą kilka potraw, warto kupić duży zestaw garnków, który składa się z naczyń o różnych wielkościach.

Naczynie dopasowane do rodzaju kuchenki

Jeśli gotujesz na płycie indukcyjnej, wtedy tradycyjne żeliwne garnki w żaden sposób nie przydadzą się w kuchni. Inne garnki sprawdzą się na kuchence gazowej a inne na płycie indukcyjnej. Będąc użytkownikiem płyty indukcyjnej, musisz zakupić garnki i inne naczynia na przykład patelnie czy czajnik o specjalnym ferromagnetycznym dnie. Co ważne, materiał ferromagnetyczny nie musi pokrywać całych naczyń – najważniejsze jest dno. Jeśli wprowadzasz się do nowego domu i do końca nie wiesz jaką kuchenkę zakupić, możesz kupić również garnki tzw. uniwersalne. Tego typu naczynia do gotowania przystosowane do każdego rodzajów kuchenek. Wybierając takie produkty, nawet przy zmianie kuchenki, zakupione wcześniej garnki, będą mogły być nadal używane.

Dno garnka

W całej budowie garnka niezwykle istotnym elementem jest dno. Powinno być na tyle grube, aby nie przywierało do niego jedzenie. Jeśli nie chcesz denerwować się, że potrawa się przypaliła lub składniki przywarły na dnie i ciężko się je usuwa, postaw na garnki z podwójnym, lub potrójnym dnem.