Jak wybrać garnki?

Jak wybrać garnki?

Smaczne gotowanie w kuchni nie może odbywać się bez dobrych garnków. Żeliwne, ze stali nierdzewnej, mniejsze większe – wybór jest ogromny. Szeroki asortyment w sklepach jednak potrafi skutecznie utrudnić podjęcie decyzji: jakie garnki kupić? W tym artykule między innymi wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie garnków.

Czym charakteryzuje się dobry garnek?

Dobry garnek przede wszystkim nie przypala potraw. Aby nasze garnki spełniały takie założenie, trzeba dobrze sprawdzić grubość dna i materiał, z którego są one wyprodukowane. Na uwagę zasługują garnki wielowarstwowe (na przykład producenta gerlach), gwarantujące dobre przewodzenie ciepła. Decydując się na takie garnki, można być pewnym, że temperatura w naczyniu zostanie rozprowadzona równomiernie, dzięki temu składniki znajdujące się w środku się nie przypalą. Aby mieć kontrolę nad gotowaniem warto wybrać dobre garnki, które powiadają mierniki temperatury. Z uwagi na to, że gotowanie często odbywa się na wielu palnikach dobry garnek, powinien oferować ergonomiczny kształt rączki, a być może umożliwiać rozłączanie rączki od naczynia. Okazuje się, że znaczenie ma także waga garnka. Im naczynie jest cięższe, tym jest lepsze pod kątem jakości i komfortu gotowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie garnków?

Mogłoby się wydawać, że kupowanie garnków jest proste – nic bardziej mylnego. Decyzja o zakupie konkretnego garnka lub kompletu powinna być podyktowana weryfikacją wielu parametrów. Z uwagi na różne rodzaje sprzętu występującego w kuchniach garnek powinien być dopasowany do kuchenki. O ile problemu nie ma, jeśli dysponujemy kuchenką gazową i elektryczną, o tyle w przypadku kuchenki indukcyjnej garnek musi już być wykonany z odpowiedniego materiału. Pozostając przy wątku sprzętu kuchennego, obecnie wiele osób dysponuje zmywarką. Na rynku występują garnki, które można swobodnie myć w zmywarce. Decydując się na takie naczynie, nie tylko zaoszczędzimy czas, nie musząc ręcznie myć, lecz także wodę. Wiele osób zaleca zwrócić uwagę także na to, czy garnek posiada pokrywkę. Szczególnie przydatna taka, która umożliwia odprowadzenie pary z wnętrza naczynia.

Jak dbać o garnki?

Aby móc się cieszyć przez długie lata dobrymi garnkami trzeba o nie odpowiednio dbać. Wszelkie osady, przypalone elementy, okopcenia należy na bieżąco czyścić. W czasie mycia należy używać wyłącznie miękkich gąbek, aby nie porysować powierzchni (uszkodzony materiał może przechodzić na ugotowane jedzenia). W sklepach i hurtowniach z chemią gospodarczą można z łatwością nabyć dedykowane środki do czyszczenia garnków, które zabezpieczą stal nierdzewną przed przywieraniem i zagwarantują dalszy połysk.