Jak przyrządzić mięso wołowe w brytfannie?
Jeśli chodzi o niedzielny obiad, nie ma nic lepszego niż klasyk, jakim jest pieczeń! Aby ją przygotwać, potrzebna Ci będzie brytfanna, wolnowar, garnek instant lub piekarnik; dzięki nim przygotujesz pełnowartościowy posiłek z warzywami gotowanymi bezpośrednio z mięsem. Delikatna pieczeń wołowa gotowana na wolnym ogniu to doskonały i pożywny obiad. Przekonaj się o tym już dziś!
Brytfanna i jej potencjał, czyli czym jest pieczeń...?
Gulasz stanowi duży, twardy kawałek wołowiny (zwykle tani, który sprawdza się przy powolnym gotowaniu). Pieczony jest pod przykryciem, z ziołami i warzywami, w aromatycznym bulionie – aż do uzyskania odpowiedniej miękkości. Dobry gulasz można przygotować z każdego kawałka mięsa wołowego – wołowina przyprawiana jest i pieczona, a następnie umieszczana w wolnowarze, brytfannie lub garnku. Skorzystaj z bulionu wołowego z dodatkami octu balsamicznego, aby zmiękczyć mięso i nadać mu głębszy smak. Brytfanna Zwieger to przykład naczynia, które idealnie sprawdzi się w tym przypadku, dlatego też stanowi praktyczny pomysł na prezent z okazji świąt, rocznic i parapetówek.
Jak przygotować idealną pieczeń wołową?
Smak, który uzyskuje się podczas pierwszego pieczenia mięsa, jest wyjątkowy, ale odpowie Twoim preferencjom tylko wtedy, gdy skorzystasz z mieszanki przypraw, które lubisz. Tłuszcz jest wytapiany, a sos – oddaje aromat. Ten krok wart jest dodatkowego czasu, który możesz poświęcić na przykład na zmywanie. Podczas gdy mięso będzie się powoli piec, uwolni się smak. Zwróć uwagę na to, że powolne gotowanie kawałków mięsa spowoduje rozpad kolagenu i zmiękczy mięso. Bez tego ani rusz!
Gotuj na wolnym ogniu metodą, którą lubisz
Dopraw pieczeń sporą ilością soli i pieprzu, i obsmaż ze wszystkich stron, aż do zarumienienia (około 5-6 minut z każdej strony). Przełóż mięso do brytfanny, a na końcu dodaj warzywa. Pieczeń w brytfannie zawiera zazwyczaj klasyczną mieszankę: ziemniaki, cebulę, ewentualnie marchew, czasem kiszonego ogórka, a nawet grzyby. Wszystkie składniki wraz z mięsem gotuj na wolnym ogniu przez kilka godzin – do uzyskania odpowiedniej miękkości. Mięso będzie delikatne i rozpadające się, ponadto soczyste.
Pamiętaj tylko, by sprawdzić smak, zanim wyciągniesz je z brytfanny, i dodaj ewentualny ocet balsamiczny, brązowy cukier, sól lub pieprz – aż do uzyskania pożądanego smaku, który Ci odpowiada. Bonusem będzie bogaty sos gotujący się na dnie i który możesz przełożyć do sosjerki, a następnie rozlać na całej pieczeni wołowej oraz dodatkach w postaci klusek, ziemniaków tłuczonych bądź frytek. Powodzenia!