Jak dobierać garnki ze względu na rodzaj kuchenki?

Jak dobierać garnki ze względu na rodzaj kuchenki?

Nie da się zaprzeczyć, że garnki stanowią najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni. To idealny pomysł na prezent na wesele, urodziny czy parapetówkę – niezależnie od tego, czy chcemy sprezentować je samym sobie, czy naszym najbliższym. Warto stawiać na znane marki, by otrzymać gwarancję i móc cieszyć się nimi przez wiele lat. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jaki rodzaj będzie dla Ciebie odpowiedni!

Kuchenka ceramiczna

Na płycie ceramicznej możesz używać praktycznie wszystkich garnków i patelni, z wyjątkiem tych miedzianych, ze stali nierdzewnej (z odsłoniętym miedzianym dnem) oraz szklanych. Przy zakupie upewnij  się, że naczynia mają gładkie, płaskie dno, aby zapewnić im jak najlepszy kontakt z pierścieniem płyty. W przypadku patelni wok dobrze jest zdecydować się na wersję europejską – z płaskim dnem. Pamiętaj również, by w przypadku patelni żeliwnych nie przeciągać ich po płycie, aby zapobiec jej uszkodzeniu.

Kuchenka elektryczna

Tu sprawa jest wyjątkowo prosta – elektryczne płyty grzewcze są kompatybilne z każdym rodzajem garnków i patelni, z wyjątkiem miedzianych.

Kuchenka gazowa

Jeśli wyposażyłeś kuchnię w kuchenkę gazową, do dyspozycji masz praktycznie wszystkie garnki i patelnie. Warto jednak, by były one lekkie, a jednocześnie wytrzymałe; dobrze postawić na profesjonalnych producentów takich jak Ambition, Gerlach, Zweiger czy Tefal, by otrzymać produkt powstały z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki temu naczynia będą nagrzewać się szybciej i równomiernie, a Ty oszczędzisz tak cenny w obecnych czasach gaz, zapewnisz sobie również większe bezpieczeństwo.

Kuchenka halogenowa

W przypadku kuchenek halogenowych znacznie łatwiej zapamiętać, czego nie używać. A czego? Garnków i patelni z błyszczącą, jasną podstawą; postaw na modele matowe i ciemne, by nie zakłócać pracy kuchenki. W przypadku zbyt jasnych modeli może nie zadziałać automatyczny ogranicznik termiczny, zapobiegający przegrzaniu naczynia.

Indukcja

Zaskakujące, że kuchenki zyskujące sporą popularność mogą być aż tak kłopotliwe pod względem wyboru naczyń kuchennych. Jeśli użyjesz niewłaściwych – nie będą się one nagrzewać, bo kuchenka ich nie „wykryje”. Indukcja działa w połączeniu z magnetycznym dnem naczyń, przed zakupem sprawdź więc ich szczegółowe opisy, by dowiedzieć się, czy wybrane garnki mają dno powlekane materiałem o właściwościach magnetycznych.

Co jeszcze...?

Jeśli posiadasz zmywarkę, koniecznie zapoznaj się z opisami garnków również pod tym kątem; nie wszystkie naczynia będą mogły być czyszczone w ten sposób. Możesz także zwrócić uwagę na dodatkowe specyfikacje, na przykład składane rączki, które ułatwią układanie garnków i patelni w szafce. W tym wypadku wszystko w rzeczywistości zależy już od Twojej, nie – kuchenki, predyspozycji.