Gotuj z winem – wybieramy białe wino do gotowania
Wiele przepisów kuchni śródziemnomorskiej zaleca dodanie białego wina do przygotowywanego dania. Często jednak w tych przepisach nie zamieszcza się informacji o jaki konkretnie rodzaj białego wina chodzi – dlatego dziś rozwiejemy Wasze wątpliwości w tym zakresie. Opowiemy jakie wino sprawdzi się najlepiej jako dodatek do potrawy. Zapraszamy do lektury.
Białe wino – niezastąpiony dodatek do dań
Białe wino potrafi nadać unikalny charakter przygotowywanej potrawie – trunek ten powinien być jednak odpowiednio dopasowany do smaku pozostałych składników w daniu. Niestety wiele osób często nie zwraca uwagi na rodzaj dodawanego wina i sięga po pierwszą lepszą butelkę. W dodatku często taką, która zalega w kuchni, ponieważ nie znalazł się chętny aby jej skosztować. Z jakimi składnikami białe wino współgra najlepiej? Kiedy rozlać je na patelnię a kiedy lepiej przelać je do kieliszka i wypić w trakcie gotowania?
Wino do gotowania – słodkie czy półsłodkie?
Jakie wino najlepiej sprawdzi się na patelni? Przede wszystkim podstawy – wina słodkie i półsłodkie od początku możemy odstawić na bok. Wina o takim smaku najlepiej zgrywają się ze słodyczą ciast i deserów. Jako dodatek do potraw wytrawnych stosujemy wina wytrawne lub półwytrawne. W takim razie które z tych dwóch wybrać najlepiej? To już kwestia gustów kulinarnych. W zgodzie z teorią, smak win wytrawnych jest intensywny pozbawiony słodyczy, natomiast wina półwytrawne stanowią swoisty kompromis pomiędzy intensywnością smaku a słodyczą. To tyle teorii – w praktyce gatunków win jest tyle, że po prostu każdy powinien znaleźć swój ulubiony smak w danym rodzaju.
Z jakimi składnikami białe wino współgra najlepiej?
Oto kilka składników, z którymi białe wino tworzy wyśmienity duet:
- indyk,
- kurczak,
- cielęcina,
- ryby,
- owoce morza.
Jeżeli więc przygotowujesz danie, w którym wiodącym składnikiem będzie któryś z wyżej wymienionych, to dodanie białego wina do takiej potrawy, okaże się najprawdopodobniej strzałem w dziesiątkę. Jeżeli chodzi o szczep z którego zostało wyprodukowane wino to sugerujemy Sauvignon Blanc lub nieco mniej kwaskowate Chardonnay.
Czy białe wino może powstawać z czerwonych winogron?
Odpowiedź brzmi: Może! Białe wino to wino fermentowane z winogron bez kontaktu ze skórką. To właśnie w skórce winogron znajdują się barwniki odpowiedzialne za kolor wina. Sok winogronowy wyciskany wyłącznie z zawartości owoców ma przezroczysty, żółto-zielonkawy kolor. Oczywiście jednak większość białych win powstaje z jasnych odmian winogron.